Donanıma sahip olan asansörler 19.yüzyıldan beri insan hayatında önemli bir yer kaplamaktadır. Bu asansörler birçok farklı alanda kullanılmakta lup gelişen araç teknolojisi ile araç platformu olarak da öne çıkmaktadır. Araç platformu, diğer adı ile araç asansörü özellikle artan araba sayısında avantaj sağlayan bir üründür. Bunun yanında pek çok iş yerinde de kullanılmaktadır. Araç platformlarının kullanım alanı geniştir ve diğer platformlara kıyasla çok daha ağır yükleri kaldırabilme potansiyeli bulunmaktadır. Ebat olarak ise ortalama bir aracı kaldırabilecek kadar genişlik ve uzunluğa sahiptir.

Araç kaldırma platformu olarak da anılan araç platformları farklı çeşitleri ile aracın kaldırılma sebebi ve kullanım alanını etkilemektedir. Buna örnek olarak otopark verilebilmektedir. Artan araç kullanımı ile otoparklarda yerden kazanma ihtiyacı araç asansör sistemlerine olan ihtiyacı doğurmuştur. Bunun yanında araba tamir ve bakım işlemleri esnasında da araçlar bir mesafeye kadar kaldırılmakta ve bu şekilde belirgin tamirler yapılabilmektedir. Ayrıca araç platformları bir kumanda ile çalıştırmakta olup istenen mesafeye kadar indirme, kaldırma ve gerektiğinde durdurma imkanı verilmektedir. Kontrol mekanizması ile araç istenen mesafede tutulabilmekte ve yerden kazanılabilmektedir. 

Araç Platformu Nedir

Araç platformu, aracın belli bir yüksekliğe kadar çıkarılması ve indirilmesi işlevini gerçekleştiren bir materyaldir. Araç asansörü olarak da anılan ürünler araçların yer kaplamasını önlemek amaçlı tercih edilmektedir. Özellikle endüstrileşme ile birlikte artan araç sayısı bu gibi teknolojileri doğurmuştur. Araç platformları otoparklarda, bazı büyük çaplı evlerde ve araç tamirhanelerinde kullanılmaktadır. Bu sayede yerden kazanmak ve daha fazla araba için alan sunmak mümkün olmaktadır. Araç platformları kullanım itibari ile değişim göstermekle birlikte özellikler bakımından da ayrılmaktadır. Bu sayede araç platformları her yere ve şarta uygun hale gelebilmektedir. Farklı ağırlık kaldırma kapasiteleri ve tasarımları ile araç platformları oldukça zengindir. Bazı araç platformları kolonlu olabildiği gibi bazıları da çok daha sistematik ve işlev odaklı bir platform şeklinde olabilmektedir. Araç nakliye işlemleri esnasında da kullanılan araç platformları ev garajlarında da tercih edilebilmektedir. 

Araç Asansörü Özellikleri

Araç platformu özellikleri platformun çeşidine bağlı olarak birbirlerinden ayrılmaktadır. Ancak bunlar dışında spesifik özellikler de bulunmaktadır. Özellikleri arasında ilk olarak materyal yer almaktadır. Araç platformu genellikle çelik malzemeden yapılmaktadır. Metal destekli araç platformları oldukça güçlü ve sağlam malzemelerin birleşiminden elde edilmektedir. Aynı zamanda kapasite faktörü de önem arz etmektedir. Kapasiteleri 10.000 kilograma kadar çıkabilmektedir. 3000 kilogram, 5000 kilogram gibi alternatifler de bulunmaktadır. Bunlara kuyu erinliği ve kuyu ölçüsü de verilmektedir. Kuyu derinliği ve ölçüleri platformun ölçüsünden bir nebze daha geniş olmaktadır. Kaldırma süresi de önemli bir unsurdur ancak araç platformlarında esas faktör çıkacağı maksimum mesafe olmaktadır. Çıkılan maksimum mesafe kullanılacağı yere göre şekillenmektedir. Elbette motor faktörü de taşınacak ağırlık ve mesafe ile ilişkilendirilerek tercih edilmektedir. Araç platformu özellikleri aslında platformun kullanılacağı yere göre şekillenmekte ve çeşitlenmektedir. 

Araç Platformu Çalışma Prensibi

Araç kaldırma lifti çalışma prensibi aslında oldukça sistematiktir. Araç platformu kurulum işlemleri uzman bir ekip tarafından tamamlanmalıdır. Araç platformlarının kurulma sürecini bu alanda bilgisi ve deneyimi olmayan biri kesinlikle yapmamalıdır. Hem insan hayatını korumak hem de araçlara gelecek zararı önlemek açısından araç platformlarının kurulma sürecinde birden fazla kez kontrol edilmelidir. Çalışma prensibi ise odlukça sistematiktir. Araç kaldırma platformlarında bir kumanda veya düğme bölümü bulunmaktadır. Bu, ürünün teknolojisine göre değişim göstermektedir. Araba platformları bu tuşlar ile çalışmaktadır. Bu tuşlarda inme ve kaldırma butonu odluğu gibi durdurma butonu da olmaktadır. Yani araç kaldırma liftini belli bir yerde durdurmak mümkündür. Özellikle araç tamirhanelerinde aracın tamir edilecek bölümüne bağlı olarak belli bir yükseklik ayarı yapılmaktadır. Araca gereksinim duyulduğunda indirilmekte ve bu sayede yer kazanılmaktadır. 

Araç Kaldırma Lifti Avantajları

Araç platformu avantajları oldukça fazladır ve dünyanın pek çok yerinde kullanılan bir ürün olmaktadır. Araç platformları çeşitlerinden bağımsız olarak avantajlara sahiptir. Araç platformu işletmeler için odlukça destekleyicidir. Özellikle araçlardan yer kazanmak amaçlı tercih edilirken düzenli bir dizilim imkanı sunması açısından da tercih edilmektedir. Otoparklar pek çok yerde bulunmaktadır. Bu bir iş yeri otoparkı olabileceği gibi avm otoparkı ve benzeri de olabilmektedir. Ancak bunlar belli bir kapasiteye göre tasarlanmaktadır ve artan araç sayısı bu otoparklarını işlevlerini azaltmaktadır. Buna çözüm olarak araç asansörleri tercih edilmektedir. Araç asansörleri ile hem araba dizilimi hem de araçların yerlerinden kazanılmasını mümkün hale getirmektedir. Bunun dışında otomatik firmalarında da avantajlı bir malzeme olmaktadır. Hidrolik araç lifti ile araba firmalarından araçlar taşınmakta ve gerekli adreslere teslim için ilk aşamada kat edilmektedir. Özellikle nakliye süreci için destekleyici bir malzeme olmaktadır. Kumanda ile kullanılabilir olması da kolaylık sağlamaktadır. 

Araç Platformu Çeşitleri

Araç platformu çeşitleri, araçların yerlerinden kazanma imkanı çok daha fazla olmaktadır. Araç platformları kullanılacak yerlere göre çeşitlenmektedir. Hidrolik araç asansörü gibi ürünler otoparklarda ve tamirhanelerde kullanıma uygundur. Ebatları özel olarak tasarlanmaktadır ve renk gibi faktörler de isteğe göre şekillenmektedir. Araç kaldırma platformları bu çeşitlere sahiptir:

                -          Makaslı araç kaldırma platformları

                -          Kolonlu araç kaldırma platformları olarak iki ayrı gruba ayrılmaktadır.

Makaslı araç kaldırma platformu makasın sayısına göre değişebilmektedir. Bir makas, iki makas gibi çeşitleri aslında araç kaldırma platformunun uzunluğunu ve çıkabileceği maksimum yüksekliği etkilemektedir. Aynı zamanda kaldırabileceği ağırlığı da etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Bununla birlikte kolonlu araç kaldırma platformu da bulunmaktadır. Kolonlu araç kaldırma platformu da farklı kolon sayılarına göre çeşitlenmektedir. Burada da ağırlık ve mesafe gibi faktörler etkilidir. Bu nedenle araç kaldırma platformu seçimi yaparken kullanılacağı yer hesap edilmektedir. 

Hidrolik Araç Asansörü Bakımı

Araç platformu bakımı sıradan kişiler tarafından değil, bu alanda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Düzenli olarak araç platformu bakımı yapılması insanların an güvenliği açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda platformda yaşanan olası bir sorun aracın da sağlam kalabilmesinin önüne geçmektedir. Bu nedenle araç platformu bakımı belirtilen süre aralıklarında yapılmasıdır. Araç platformları bakımı materyalin kendisi ve birleştirici unsurlar odaklı olmaktadır. Bir hatanın ve sorunun erken tespiti ile araç platformları uzun yıllar çalışma gösterebilmektedir. 

Araç Platformu Ölçüleri ve Fiyatı

OHC Lift olarak ihtiyacınıza uygun ölçüde araç platformu üretebilmekteyiz. 12 mt seyir mesafeli, 5 ton kapasiteli istediğiniz ölçülerde araç asansörü üretmekteyiz. Tüm ürünlerimiz CE Belgeli ve Avrupa standartlarında yerli üretimdir. Araç asansörü fiyatları için web sitemiz üzerinde ki form ile hemen fiyat teklifi alabilirsiniz.