Menü
Your Cart

  Engelli Platformu

  Engelli Platformu

  Sahanlık, bina girişleri ya da asansör kurulumunun uygun olmadığı yerlere alternatif olarak pratik çözümler sunan engelli platformu; montaj ve kullanımı kolay, dış ortamda çalışmaya uygun, bakım gerektirmez ve kaza riski sıfıra indirilmiş özel imalat makinelerimizdir.

  ENGELLİ PLATFORM

  Engelli Liftleri, günümüzde engelliler için ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Asansörden farklı olmakla beraber “engelli asansör” olarak bilinmektedir. Engelli Platformu merdiven çıkılması zor olan yapılar, otoparklar, belediye, kurumlar, Hava alanları, okullar, camiler, oteller, AVM, hastane, villalar, yaşlı bakım evleri, iş yerlerinde yaygın olarak Hidrolik Engelli Platform kullanılabilir.

  OHC Lift, engelli platfomlar için fiziki şartlar dikkate alınarak istenilen ölçü ve özelliklerde üretilebilmektedir. Engelli platformları daha geniş girişe sahip olması, standart otomatik kapılar, alçak ve yatay konumda bulunan kabin ve kat butonları ve kabartmalı butonlar gibi özellikleri ile diğer asansör sistemlerinden fark oluşturur. Güvenilir hidrolik sistemimiz ile, kule içerisinde yer alan ray üzerinde yukarı ve aşağı hareket eder. Bu sayede makine dairesine ihtiyaç kalmaz.

  Engelli platformların bakımları ihmal edilmemelidir. Zamanında yapılan bakımlar insan hayatını korumakla birlikte platformun kullanım ömrünü de arttırmaktadır.

  • Ürünlerimiz standartlara uygun CE Belgelidir.
  • Mukavemeti yüksek çelik konstrüksiyon
  • Çukura ya da zemine montaj için uygun
  • Kontrol, butonlu kumanda veya uzaktan kumanda ile
  • Aşırı yüklere karşı emniyet valfi
  • Hidrolik kaçaklarda veya hortum patlamasında yükün düşmesine karşı hortum patlama valfleri.
  • İniş hızını ayarlamak için hız ayar valfi
  • Hareketli noktalarda yağlamasız burçlar
  • Yağlama gerektirmeyen rulmanlı makaralar
  • Kaliteli kompakt hidrolik güç ünitesi
  • Seyir Mesafesi 0 – 3.000 mm
  • Kapasite 250 kg
  • Ebat ölçüleri taşıyacağı yük ve kurulum yapılacak alana göre değişmektedir.


  Engelli Asansörü Nedir?

  Engelli platformu özellikle engelli bireylere kullanım kolaylığı sağlaması açısından tercih edilmektedir. Bunun yanında yaşlılar, yürümekte zorlananlar gibi pek çok kişi de engelli platformunu kullanabilmektedir. Engelli platformu tıpkı bir asansör gibi çalışmakta olup kişiyi yukarı çıkarıp aşağıya indirebilmektedir. Engelli platformları makine dairesi gerektirmemesi nedeni le kurulum süreci açısından da oldukça makuldür. Engelli platformları günlük hayatta alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, iş yerlerinde, metro istasyonlarında, okul ve müzelerde kullanılmaktadır. Bunun yanında artık yaşam alanlarının bütününde engelli platformları kurtarıcı olması nedeni ile tercih edilmektedir. Öyle ki bunun için bir engelli platformu yönetmeliği de bulunmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin 26.maddesinde bu konu ile ilgili bilgi bulunmaktadır. Burada belirtilen çalışmalara uyulması zorunlu olarak görülmektedir. 

  Engelli Platformu Özellikleri

  Engelli asansörü özellikleri yönetmelik kapsamında belirlenmektedir. Bunlar için en belirgin olan engellilere yönelik bir giriş rampası veya gerekli ise engelli asansörü yeri bırakılması olmasıdır. Burada istenen engelli platform mekanik olmalıdır. Mekanik engelli platformu çok daha kolay ve sistematik çalışmaktadır. İstenen alan ise en az 1.20 metrekarelik bir şekilde belirlenmelidir. Bu nedenle pek çok inşaat esnasında engelli platformu için özel bir alan ayarlanmalıdır. Engelli platformu ölçüleri maksimum 3 metre olacak şekilde standart bir tipe sahiptir. Bunun dışındaki ihtiyaçlarda özel üretim dikkate alınmaktadır. 

  Engelli platformu kapalı tip de olabilmektedir. Özellikle bir kapı ile kapanan ve üstten de kapalı olan bu platformlar her mevsim kullanım imkanı sunarken dış etkenlerden de koruma alanı yaratmaktadır. Burada fiziki şartlar oldukça önemlidir ve tasarımı etkileyen esas unsurlar olarak belirtmek de mümkündür. İçeride ve dışarıda kullanım için farklı malzemeler tercih edilmektedir. Paslanmaz malzeme her durumda esas alınmaktadır ki engelli platformunun uzun süreli kullanımı için oldukça önemlidir. Aynı zamanda çelik malzemeden oluşturulan engelli platformu oldukça sağlam ve korunaklı bir alan oluşturmaktadır. 

  Engelli Platformu Avantajları 

  Engelli platformu avantajları arasında ilk olarak platformun haya kolaylaştırıcı etkisi yer almaktadır. Engelli asansörü özellikle engellilerin günlük hayatta pek çok sosyal ortam içinde bulunması ve ihtiyaçlarını kolayca karşılaması için tercih edilmektedir. Özellikle bu sayede engelliler günlük hayatın bir parçası olabilmektedir. Engelli platformları çelik ve diğer birtakım sağlam malzemelerden elde edilmektedir. Bu sayede olası bir hasarın önüne geçmek mümkündür. İhtiyaca bağlı olarak üstü kapalı ve kapılı olarak tasarlanabilmektedir. Engelli platformları zemin ile eşit bir oranda yapılır ve yönetmeliğin esaslarına göre belirlenir. Bu nedenle ihtiyaç odaklıdır. Aynı zamanda engelli platformu fiyatları da merak edilmektedir. Engelli platformu fiyatları kullanılan malzeme ve ebata bağlı olarak değişmektedir. Engelli platformlarında fiyat farklılığın marka ve kalite bazında da görmek mümkündür. Bu nedenle değişimlere açıktır. OHC Lift