Menü
Your Cart

  Otopark Lifti

  Otopark Lifti Nedir & Çeşitleri

  Otopark lifti, otoparklarda yer elde etme imkanı sunan bir sistemin adıdır. Otopark lifti farklı teknikler ve malzemelerden elde ediliyor olsa da aslında aynı amaca hizmet eden ürünler olmaktadır. Otopark liftleri artan araç sayısının biri sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Otoparklar yapıldığı dönemlerde farklı araç kapasitelerine sahip olmaktadır. Ancak artan araç sayısı otopark alanlarını yetersiz hale getirmiştir. Özellikle şehri merkezlerinde, otoparkların bulunduğu yerlerde park alanı ihtiyacı gün be gün artmaktadır. Otopark liftleri de aslında var olan otoparkların araç kapasitesinin genişlemesini sağlamaktadır. Bu sayede yeni otopark yapma ihtiyacı duyulmadan var olan otoparklar rahatlıkla kullanılabilmektedir. Otopark liftleri çeşitleri de aslında otoparkın durumuna ve araca bağlı olarak değişmektedir. Otoparkta var olan alan kapasitesi, asansörün çıkabileceği maksimum yükseklik ve maksimum ağırlığı gibi faktörler çeşitleri oluşturmaktadır. Tek bir aracın park edebileceği yere iki aracın park edilmesi imkanı sunan otopark liftlerinde işlem oldukça kısa sürmektedir. Yani 30-35 saniye gibi bir sürede ikinci araç da otoparkta yerini rahatlıkla alabilmektedir. 

  Otopark Lifti Nedir?

  Otopark lifti nedir ve nasıl çalışır soruları merak edilmektedir. Hayat kurtarıcı üretimler arasında yer alan otopark liftleri şehir içinde ve pek çok yerde olan otoparkların daha fazla araç alması için alan sunmaktadır. Otopark asansörü olarak da bilinen bu ürünün aslında bu şekilde adlandırılmasının sebebi asansör gibi aşağı ve yukarı yönelmesi olmaktadır. Otopark liftleri bir kumandadan veya düğme yardımı ile hareket ettirilmektedir. Otopark lifti odlukça sağlam malzemelerden elde edilmektedir ve hidrolik ya da mekanik olarak çalışmaktadır. Otopark liftlerinde hidrolik ve mekanik tercihi isteğe bağlı olarak yapılabilmektedir. Kısa sürede aşağı inen ve yukarı çıkan araçları taşıyabilmesi adına otopark liftleri 10.000 kilograma kadar taşıyabilecek biçimde tasarlanmaktadır. Böylelikle aşağıya konulan aracın ezilme tehlikesi ortadan kalkmaktadır. 

  Otopark Lifti Nasıl Çalışır?

  Otopark lifti çalışma prensibi oldukça basittir. Bir otopark liftini çalıştırabilmek için tuşlar yeterli olmaktadır. Bunlar bir kumanda üzerinde olabildiği gibi bir sistem üzerinde de olabilmektedir. Otopark lifti çalışma prensibini yöneten de bu kumanda olmaktadır. Kumanda veya buton üzerinde yukarı aşağı yön tuşları ve bir durdurma tuşu yer almaktadır. Bu sayede istenen oranda durdurmak mümkündür. Hareketlilik süresini belirleyen unsur ise otopark liftinin mekanik veya hidrolik olmasına bağlı olarak değişmektedir. Otopark araç asansörü hidrolik ve mekanik olmasına bağlı olarak daha hızlı veya biraz daha yavaş olabilmektedir. Ancak genel olarak ortalama 30 saniye ve civarında istenen mesafeye kolaylıkla gelmektedir. Bu sayede hızlı bir araç akışı sağlanmaktadır. Özellikle yoğun araç giriş ve çıkışının olduğu otoparklarda hızlı çalışma mekanizmasına sahip olan otopark liftleri kolaylık sağlamaktadır. 

  Otopark Lifti Nerelerde Kullanılır?

  Otopark lifti kullanım alanları adından da anlaşılacağı üzere otoparklar olmaktadır. Ancak bu otoparkın ebattı önemli değildir. Bir bina otoparkı içerisinde de otopark lifti olabileceği gibi alışveriş merkezlerinde de otopark lifti bulunmaktadır. Bunun dışında daha pek çok yerde otopark yer almaktadır. Her durumda otopark ihtiyacı artmaktadır ve bu durumda otopark lift tercih edilmektedir. Otopark asansörü olarak da bilinen otopark liftlerinde en küçük alanlarda bile birden fazla araç park etme imkanı bulunur. Bu nedenle bir evde tek araçlık otopark var ise bu durumlarda da otopark lifti tercih edilmektedir. 

  Otopark Lifti Avantajları 

  Otopark lifti avantajları oldukça fazladır. Bu avantajlar nedeni ile otopark liftleri kısa süre içerisinde oldukça yaygınlaşmıştır. Otopark lifti ile yerden kazanmak söz konusudur. Özellikle otoparkların yetmediği durumlarda otopark lifti bir ihtiyaç haline gelmektedir. Artan şehirleşme yeni otoparklar için uygun alanlar da sunmazken var olan otoparklarda genişleme imkanı bulunmaktadır. Araç asansörü aynı zamanda güvenli bir üründür. Bu nedenle alttaki ve sütteki araç sahiplerin endişe etmesini gerektirecek bir durum bulunmamaktadır. Ancak otopark liftlerinin düzenli olarak bakıma sokulması gerekmektedir. Otopark lifti avantajları arasında otopark liftlerinin tek ölçüde olmaması da yer almaktadır. Otopark liftleri farklı ölçülerde yapılabilmekte ve farklı araçlar için de kullanılabilmektedir. 

  Otopark Lifti Çeşitleri

  Otopark lifti çeşitleri otopark liftinin formuna göre değişime açıktır. Elbette bu otopark liftleri kendi içerisinde de büyük oranda çeşitlilik göstermektedir. Özellikle kullanılan direk ve kolon sayısı otopark liftini belirleyen unsurlar arasında yer almaktadır. Otopark lifti çeşitleri aslında üstünde var olacak olan araç ağırlığına ve otoparkın durumuna göre de planlanmaktadır. Bunların yanında otopark liftleri mekanik ve hidrolik olarak da ayrılmaktadır. Mekanik araç lifti ve hidrolik araç lifti farklı çalışma prensiplerine sahiptir. Özellikle hidrolik sistem basınç ile çalışmaktadır ve buna bağlı olarak aslında otopark liftinin inme ve kalkma sürelerinde değişiklik görülmektedir. 

  Direkli Otopark Lifti 

  Direkli otopark liftlerinde direk sayısı değişime açıktır. İki direkli araç asansörü olabildiği gibi 4 direkli örnekleri de bulunabilmektedir. Direkli otopark lifti ile araçlar zeminden kısa sürede yükselmektedir. Sonrasında istenen süre kadar orada sabit bir biçimde durabilmektedir. Direkli otopark liftlerinde aynı hizada direkler bulunmaktadır. Bu direkler karşılıklı olarak ve dengeyi bozmayacak şekilde ayarlanmıştır. Bu sayede olası bir denge probleminin ve sorunların da önüne geçilmektedir. 

  Kolonlu Otopark Lifti 

  Kolonlu otopark lifti de iki kolonlu ve dört kolonlu gibi örneklere sahip olabilmektedir. Kolonlu otopark lifti hidrolik araç asansörü şeklinde olabilmektedir. Hem mekanik hem hidrolik örnekleri bulunmaktadır. Otopark liftlerinde kolonlu tercihini otopark ebadına göre tercih etmek mümkündür. Kolonlu örneklerde de her iki yöndeki kolonlar birbirinde zeminden bağlıdır ve bu sayede araç belirli bir zemin üzerinde taşınmaktadır. 

  Otopark Lifti Fiyatları

  Otopark liftleri için net bir fiyat belirtmek mümkün değildir. Bunun sebebi ise otopark liftlerinin farklı ebatlarda ve özelliklerde olmasıdır. Kolon ve direk sayısı ile birlikte farklılaşan liftler aynı zamanda mekanik veya hidrolik olmasına göre de fiyatta değişime uğramaktadır. Bu nedenle otopark liftleri için net bir fiyat belirtmek olası değildir. Araç otopark lifti bir otoparkın ihtiyacı olan oranda ve ebatlarda tasarlanmaktadır. Hayatı kolaylaştıran ve otoparklarda araç sayısını çoğaltan otopark liftleri pek çok yerde kullanılmaktadır. 
  Brand: Ohc Lift Model: DOL
  Araç otopark liftleri binalarda araç park yeri için ayrılan alanları ergonomik, daha verimli kullanmanızı sağlar ve böylelikle otopark için yol, rampa gibi kayıpları engeller. Araç kaldırma lifti iki kolonludur. Mekanik otopark sistemleri SUV, Sedan veya Hatchback otomobiller için kullanılabilir. ..
  Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)